Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0024120R000V9L
Y0024120R000V9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0024120R000V9L
Brief Description
RES 120 OHM .3W .005% RADIAL
Datasheet Download
Y0024120R000V9L.pdf
Availability of Y0024120R000V9L
QUANTITY
Y0024120R000V9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0024120R000V9L
Internal Part NumberEIS-Y0024120R000V9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0024120R000V9L
Y0024120R000V9L Details Description
Related parts for Y0024120R000V9L
CONN HEADER 42POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
RES 1.0K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SECONDARY SIDE CTRLR 28PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN HOUSING RCPT 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf