Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0024121R000V0L
Y0024121R000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0024121R000V0L
Brief Description
RES 121 OHM .3W .005% RADIAL
Datasheet Download
Y0024121R000V0L.pdf
Availability of Y0024121R000V0L
QUANTITY
Y0024121R000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0024121R000V0L
Internal Part NumberEIS-Y0024121R000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0024121R000V0L
Y0024121R000V0L Details Description
Related parts for Y0024121R000V0L
RES 56.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE MINI BLUE 3.9" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 2W 1.5K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.81MM datasheet.pdf