Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0024125K000T0L
Y0024125K000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0024125K000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 125K OHM 1/5W .01% RADIAL
Datasheet Download
Y0024125K000T0L.pdf
Availability of Y0024125K000T0L
QUANTITY
Y0024125K000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0024125K000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0024125K000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)125k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0024125K000T0L
Y0024125K000T0L Details Description
Related parts for Y0024125K000T0L
TRANS PREBIAS PNP 200MW SMT3 datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM34H/MC34G/MDM34H datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM34910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 2% 50VDC 1913 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
32-HOLE NON-INSULATED PANEL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf