Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y002495K0000B0L
Y002495K0000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y002495K0000B0L
Brief Description
RES 95K OHM .3W .1% RADIAL
Datasheet Download
Y002495K0000B0L.pdf
Availability of Y002495K0000B0L
QUANTITY
Y002495K0000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y002495K0000B0L
Internal Part NumberEIS-Y002495K0000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)95k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y002495K0000B0L
Y002495K0000B0L Details Description
Related parts for Y002495K0000B0L
MOSFET N-CH 24V 50A I-PAK datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20SOP datasheet.pdf
IC RDS/RBDS PRE-PROCESSOR 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf