Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0025150K000S0L
Y0025150K000S0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0025150K000S0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1/2W .001% AXIAL
Datasheet Download
Y0025150K000S0L.pdf
Availability of Y0025150K000S0L
QUANTITY
Y0025150K000S0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0025150K000S0L
Internal Part NumberEIS-Y0025150K000S0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.001%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.375" Dia x 1.000" L (9.53mm x 25.40mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0025150K000S0L
Y0025150K000S0L Details Description
Related parts for Y0025150K000S0L
FIXED IND 1MH 1A 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
IC OUT COMP/OPAMP COMBO 8-SOIC datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-DIP datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MOUNT RECT CAPACITORS 0.090" datasheet.pdf
26500 14C 14#16 S BY PLUG WC datasheet.pdf
33UF 250V 12,5X25 datasheet.pdf