Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00263R40000B0L
Y00263R40000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00263R40000B0L
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 3.4 OHM 0.1% 5W
Datasheet Download
Y00263R40000B0L.pdf
Availability of Y00263R40000B0L
QUANTITY
Y00263R40000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00263R40000B0L
Internal Part NumberEIS-Y00263R40000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesVPR5
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Foil
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureScrew Holes
Size / Dimension1.030" L x 0.312" W (26.16mm x 7.93mm)
Height0.450" (11.43mm)
Lead StyleWire Leads
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00263R40000B0L
Y00263R40000B0L Details Description
Related parts for Y00263R40000B0L
IC LED Driver Linear 150mA 20-SOIC W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 76A TO-220 datasheet.pdf
MBXL R/A RCPT 3ACP+16S datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 22-26 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf