Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00275K60000B0L
Y00275K60000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00275K60000B0L
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 5.6K OHM 0.1% 7W
Datasheet Download
Y00275K60000B0L.pdf
Availability of Y00275K60000B0L
QUANTITY
Y00275K60000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00275K60000B0L
Internal Part NumberEIS-Y00275K60000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesVPR7
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)7W
CompositionMetal Foil
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureScrew Holes
Size / Dimension1.030" L x 0.312" W (26.16mm x 7.93mm)
Height0.450" (11.43mm)
Lead StyleWire Leads
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00275K60000B0L
Y00275K60000B0L Details Description
Related parts for Y00275K60000B0L
MEMORY CARD FLASH 3GB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 88.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/2"X100' SPL BK datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CAP CER 820PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
HDM 5SMPO080F110F LEADMAKER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf