Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y002850R0000B9L
Y002850R0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y002850R0000B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50 OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y002850R0000B9L.pdf
Availability of Y002850R0000B9L
QUANTITY
Y002850R0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y002850R0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y002850R0000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.000" L (9.53mm x 25.40mm)