Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y002912R0000B9L
Y002912R0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y002912R0000B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12 OHM 2/3W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y002912R0000B9L.pdf
Availability of Y002912R0000B9L
QUANTITY
Y002912R0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y002912R0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y002912R0000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.667W, 2/3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±12ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 0.750" L (9.53mm x 19.05mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y002912R0000B9L
Y002912R0000B9L Details Description
Related parts for Y002912R0000B9L
BIT TRI-WING SZ1 0.98" 2/PK datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 68POS DUAL GOLD datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 40A 24V datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf