Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0029198R690B0L
Y0029198R690B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0029198R690B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 198.69 OHM 2/3W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y0029198R690B0L.pdf
Availability of Y0029198R690B0L
QUANTITY
Y0029198R690B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0029198R690B0L
Internal Part NumberEIS-Y0029198R690B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)198.69
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.667W, 2/3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 0.750" L (9.53mm x 19.05mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0029198R690B0L
Y0029198R690B0L Details Description
Related parts for Y0029198R690B0L
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 45NS 32TSOP datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
RES NETWORK 4 RES MULT OHM 4SIP datasheet.pdf
PLUG PNL MNT 19PIN CRIMP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf