Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y002920K0000T1L
Y002920K0000T1L picture photo
Mfg. Part Number
Y002920K0000T1L
Brief Description
RES 20K OHM 2/3W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y002920K0000T1L.pdf
Availability of Y002920K0000T1L
QUANTITY
Y002920K0000T1L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y002920K0000T1L
Internal Part NumberEIS-Y002920K0000T1L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.667W, 2/3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 0.750" L (9.53mm x 19.05mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y002920K0000T1L
Y002920K0000T1L Details Description
Related parts for Y002920K0000T1L
IC ADC 16BIT 500KSPS 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CORD COIL REVERSED 8-8 SILVER 7' datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 12VOUT SMD datasheet.pdf
CONN SCKT DDR2 DIMM VT 240CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 6.91 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SMA CLAMP BLKH JK,RG 174,316 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 630VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf