Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0050500R000K0L
Y0050500R000K0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0050500R000K0L
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W LEADS
Datasheet Download
Y0050500R000K0L.pdf
Availability of Y0050500R000K0L
QUANTITY
Y0050500R000K0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0050500R000K0L
Internal Part NumberEIS-Y0050500R000K0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesAccutrim™1202LB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialMetal Foil
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleWire Leads
Size / DimensionRectangular - 0.400" x 0.300" Face x 1.250" L (10.16mm x 7.62mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0050500R000K0L
Y0050500R000K0L Details Description
Related parts for Y0050500R000K0L
CAP TANT 4.7UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORXPLUS IP25 8.31" datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .02 OHM 3W 5% datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN 8POS 2MM PCB TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/4"-100M BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 8POS datasheet.pdf