Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y005110K0000K0L
Y005110K0000K0L picture photo
Mfg. Part Number
Y005110K0000K0L
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
Y005110K0000K0L.pdf
Availability of Y005110K0000K0L
QUANTITY
Y005110K0000K0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y005110K0000K0L
Internal Part NumberEIS-Y005110K0000K0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesAccutrim™1202P
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialMetal Foil
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.325" x 0.195" Face x 1.250" L (8.26mm x 4.95mm x 31.75mm)