Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y005416K6810T0L
Y005416K6810T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y005416K6810T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.681K OHM 1/2W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y005416K6810T0L.pdf
Availability of Y005416K6810T0L
QUANTITY
Y005416K6810T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y005416K6810T0L
Internal Part NumberEIS-Y005416K6810T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.681k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.750" L (6.60mm x 19.05mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y005416K6810T0L
Y005416K6810T0L Details Description
Related parts for Y005416K6810T0L
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 1111 datasheet.pdf
CABLE ASSY EYEMAX 4X 1M W/LATCH datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 372MA 1.44 OHM datasheet.pdf