Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y005490K0000B0L
Y005490K0000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y005490K0000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 90K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y005490K0000B0L.pdf
Availability of Y005490K0000B0L
QUANTITY
Y005490K0000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y005490K0000B0L
Internal Part NumberEIS-Y005490K0000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.750" L (6.60mm x 19.05mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y005490K0000B0L
Y005490K0000B0L Details Description
Related parts for Y005490K0000B0L
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO7 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf