Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0057200R000K0L
Y0057200R000K0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0057200R000K0L
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
Y0057200R000K0L.pdf
Availability of Y0057200R000K0L
QUANTITY
Y0057200R000K0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0057200R000K0L
Internal Part NumberEIS-Y0057200R000K0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesAccutrim™1242W
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Number of Turns21
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialMetal Foil
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.175" Face x 0.250" H (6.35mm x 4.45mm x 6.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0057200R000K0L
Y0057200R000K0L Details Description
Related parts for Y0057200R000K0L
RES SMD 100 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 120V datasheet.pdf