Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0058100R000F0L
Y0058100R000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0058100R000F0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 0.3W 1% AXIAL
Datasheet Download
Y0058100R000F0L.pdf
Availability of Y0058100R000F0L
QUANTITY
Y0058100R000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0058100R000F0L
Internal Part NumberEIS-Y0058100R000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0058100R000F0L
Y0058100R000F0L Details Description
Related parts for Y0058100R000F0L
RES SMD 33K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 80POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONICAL CLEANING INSERT WXDP/DSX datasheet.pdf
MOD IR RCVR 36KHZ TOP VIEW datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf