Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y005813K5000B0L
Y005813K5000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y005813K5000B0L
Brief Description
RES 13.5K OHM 0.3W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y005813K5000B0L.pdf
Availability of Y005813K5000B0L
QUANTITY
Y005813K5000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y005813K5000B0L
Internal Part NumberEIS-Y005813K5000B0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y005813K5000B0L
Y005813K5000B0L Details Description
Related parts for Y005813K5000B0L
RES 39 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.2GHZ 1023FCBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf