Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0058150K000B29L
Y0058150K000B29L picture photo
Mfg. Part Number
Y0058150K000B29L
Brief Description
RES 150K OHM 0.3W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y0058150K000B29L.pdf
Availability of Y0058150K000B29L
QUANTITY
Y0058150K000B29L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0058150K000B29L
Internal Part NumberEIS-Y0058150K000B29L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0058150K000B29L
Y0058150K000B29L Details Description
Related parts for Y0058150K000B29L
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 36.72MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 175MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 74 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 200 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 3A datasheet.pdf