Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00581K30000B0L
Y00581K30000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00581K30000B0L
Brief Description
RES 1.3K OHM 0.3W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y00581K30000B0L.pdf
Availability of Y00581K30000B0L
QUANTITY
Y00581K30000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00581K30000B0L
Internal Part NumberEIS-Y00581K30000B0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00581K30000B0L
Y00581K30000B0L Details Description
Related parts for Y00581K30000B0L
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PWRBLADE R/A RCPT 24S 6P STB datasheet.pdf
SOFTWARE OSEK SPT DEV SE datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 210MSPS 48-QFN datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 28TQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC SERDES LVDS 16BIT BUS 80-LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 910UH 107MA 31.5 OHM datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD80 datasheet.pdf