Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00582K50000B9L
Y00582K50000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y00582K50000B9L
Brief Description
RES 2.5K OHM 0.3W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y00582K50000B9L.pdf
Availability of Y00582K50000B9L
QUANTITY
Y00582K50000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00582K50000B9L
Internal Part NumberEIS-Y00582K50000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00582K50000B9L
Y00582K50000B9L Details Description
Related parts for Y00582K50000B9L
CONN HEADER 16POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 53POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 4POS datasheet.pdf
INSIDE CORNER FITTING NON ADJUST datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG HSG FMALE 37POS STR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf