Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0058562R000F0L
Y0058562R000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0058562R000F0L
Brief Description
RES 562 OHM 0.3W 1% AXIAL
Datasheet Download
Y0058562R000F0L.pdf
Availability of Y0058562R000F0L
QUANTITY
Y0058562R000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0058562R000F0L
Internal Part NumberEIS-Y0058562R000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0058562R000F0L
Y0058562R000F0L Details Description
Related parts for Y0058562R000F0L
RELAY RF SPDT 250MA 5V datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .248" datasheet.pdf
SPRING HOLD-DOWN FOR 27E893 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 150V 0606 datasheet.pdf
25CIR MTA100 FD THR ASSY RED datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A SC70-5 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47.5 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 100MA 125V datasheet.pdf