Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y005856R2000F0L
Y005856R2000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y005856R2000F0L
Brief Description
RES 56.2 OHM 0.3W 1% AXIAL
Datasheet Download
Y005856R2000F0L.pdf
Availability of Y005856R2000F0L
QUANTITY
Y005856R2000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y005856R2000F0L
Internal Part NumberEIS-Y005856R2000F0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y005856R2000F0L
Y005856R2000F0L Details Description
Related parts for Y005856R2000F0L
SWITCH ROCKER SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN ASSORTMENT BOX DIN TYPE datasheet.pdf
SHT MTL SCREW PHILLIPS 6-32 6/PK datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 2PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 2.5MM DRK BGE datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS 1MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf