Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y005858R0000F0L
Y005858R0000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y005858R0000F0L
Brief Description
RES 58 OHM 0.3W 1% AXIAL
Datasheet Download
Y005858R0000F0L.pdf
Availability of Y005858R0000F0L
QUANTITY
Y005858R0000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y005858R0000F0L
Internal Part NumberEIS-Y005858R0000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)58
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y005858R0000F0L
Y005858R0000F0L Details Description
Related parts for Y005858R0000F0L
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD2 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD L-SIDE 20-HSOP datasheet.pdf
CAP MICA 680PF 1% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC 6-PLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE LINK EDISON TYPE K 12A RB 2 datasheet.pdf