Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0058698R000B0L
Y0058698R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0058698R000B0L
Brief Description
RES 698 OHM 0.3W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y0058698R000B0L.pdf
Availability of Y0058698R000B0L
QUANTITY
Y0058698R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0058698R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0058698R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)698
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)