Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0058732R000B9L
Y0058732R000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0058732R000B9L
Brief Description
RES 732 OHM 0.3W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y0058732R000B9L.pdf
Availability of Y0058732R000B9L
QUANTITY
Y0058732R000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0058732R000B9L
Internal Part NumberEIS-Y0058732R000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)732
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0058732R000B9L
Y0058732R000B9L Details Description
Related parts for Y0058732R000B9L
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
SWITCH .1A SPDT .110 QC 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 85.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf