Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0058806R000B9L
Y0058806R000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0058806R000B9L
Brief Description
RES 806 OHM 0.3W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y0058806R000B9L.pdf
Availability of Y0058806R000B9L
QUANTITY
Y0058806R000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0058806R000B9L
Internal Part NumberEIS-Y0058806R000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)806
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0058806R000B9L
Y0058806R000B9L Details Description
Related parts for Y0058806R000B9L
FLEX CABLE - AFJ17A/AE17/AFJ17A datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC DO204AC datasheet.pdf
TRANS 2PNP 50V 0.1A MINI6 datasheet.pdf
IC HOT SWAP CONTROLLER 24QFN datasheet.pdf
CRIMP HAND TOOL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 8POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf