Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00588K52300T19L
Y00588K52300T19L picture photo
Mfg. Part Number
Y00588K52300T19L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.523K OHM 0.3W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y00588K52300T19L.pdf
Availability of Y00588K52300T19L
QUANTITY
Y00588K52300T19L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00588K52300T19L
Internal Part NumberEIS-Y00588K52300T19L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.523k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00588K52300T19L
Y00588K52300T19L Details Description
Related parts for Y00588K52300T19L
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W SNGL 5V 5V PCB datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 4A 250V SCREW datasheet.pdf
OSC XO 160.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.95A 48 MOHM datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 7.5A datasheet.pdf