Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0058900R000B2L
Y0058900R000B2L picture photo
Mfg. Part Number
Y0058900R000B2L
Brief Description
RES 900 OHM 0.3W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y0058900R000B2L.pdf
Availability of Y0058900R000B2L
QUANTITY
Y0058900R000B2L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0058900R000B2L
Internal Part NumberEIS-Y0058900R000B2L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)900
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0058900R000B2L
Y0058900R000B2L Details Description
Related parts for Y0058900R000B2L
PTC RESETTABLE 60V 200MA RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG RED 100' datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 24SOIC datasheet.pdf
LED SUPP CC BUCK 32V 500MA 7SIP datasheet.pdf
RF PROTO MODULE PAN4561 SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 24"W datasheet.pdf
EB ENCLOSED(SM)1NC+1NO,2XM21 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf