Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0058910R000F0L
Y0058910R000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0058910R000F0L
Brief Description
RES 910 OHM 0.3W 1% AXIAL
Datasheet Download
Y0058910R000F0L.pdf
Availability of Y0058910R000F0L
QUANTITY
Y0058910R000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0058910R000F0L
Internal Part NumberEIS-Y0058910R000F0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)910
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0058910R000F0L
Y0058910R000F0L Details Description
Related parts for Y0058910R000F0L
FIXED IND 7.1UH 1.22A 110 MOHM datasheet.pdf
RES WIREWOUND 4.7K OHM 7W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
COLLET FFA.4E. - 12.0MM DIA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 21 M 18" YEL JACKP datasheet.pdf
DEFLTR PLATE 63164A486 datasheet.pdf
BUSHING 10MM datasheet.pdf