Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0059500R000J14L
Y0059500R000J14L picture photo
Mfg. Part Number
Y0059500R000J14L
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
Y0059500R000J14L.pdf
Availability of Y0059500R000J14L
QUANTITY
Y0059500R000J14L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0059500R000J14L
Internal Part NumberEIS-Y0059500R000J14L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesAccutrim™1285G
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Number of Turns26
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialMetal Foil
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.270" x 0.190" Face x 0.750" L (6.86mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0059500R000J14L
Y0059500R000J14L Details Description
Related parts for Y0059500R000J14L
TRANS NPN 25V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
BOX STEEL BLUE 10"L X 8"W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 510 OHM 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V/3V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY 750W 230V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 20.19MM datasheet.pdf