Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0060100R000B0L
Y0060100R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0060100R000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y0060100R000B0L.pdf
Availability of Y0060100R000B0L
QUANTITY
Y0060100R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0060100R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0060100R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0060100R000B0L
Y0060100R000B0L Details Description
Related parts for Y0060100R000B0L
LEAD TEST MINIHK-BANAPLG 18" RED datasheet.pdf
VARISTOR 27V 2KA CHASSIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MICRO 15C P 20" RBW JACKS NI datasheet.pdf