Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006010R0000B0L
Y006010R0000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y006010R0000B0L
Brief Description
RES 10 OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y006010R0000B0L.pdf
Availability of Y006010R0000B0L
QUANTITY
Y006010R0000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006010R0000B0L
Internal Part NumberEIS-Y006010R0000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±12ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006010R0000B0L
Y006010R0000B0L Details Description
Related parts for Y006010R0000B0L
RES SMD 255 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC CONTROLLER FASTCHRGE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 10P10C SHIELDED datasheet.pdf
KIT STARTER FOR R32C111 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 450V X7T 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 270 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf