Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006019R4200B0L
Y006019R4200B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y006019R4200B0L
Brief Description
RES 19.42 OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y006019R4200B0L.pdf
Availability of Y006019R4200B0L
QUANTITY
Y006019R4200B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006019R4200B0L
Internal Part NumberEIS-Y006019R4200B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.42
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006019R4200B0L
Y006019R4200B0L Details Description
Related parts for Y006019R4200B0L
RES SMD 15.4 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8MSOP datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 55POS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 24VFQFPN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOIC datasheet.pdf