Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0060243R000T0L
Y0060243R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0060243R000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 243 OHM 1/4W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y0060243R000T0L.pdf
Availability of Y0060243R000T0L
QUANTITY
Y0060243R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0060243R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0060243R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0060243R000T0L
Y0060243R000T0L Details Description
Related parts for Y0060243R000T0L
CLIP BUCKLE STICKY datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 27POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR 20M 64-QFN datasheet.pdf
SBC ATOM Z530PT 1.33 GHZ MAX 2GB datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 679MA 450 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 510PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf