Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0060350R000T0L
Y0060350R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0060350R000T0L
Brief Description
RES 350 OHM 1/4W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y0060350R000T0L.pdf
Availability of Y0060350R000T0L
QUANTITY
Y0060350R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0060350R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0060350R000T0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)350
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0060350R000T0L
Y0060350R000T0L Details Description
Related parts for Y0060350R000T0L
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOL datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS .156 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
UNICARD SHEET PLASTIC LABELS datasheet.pdf
HOOK-UP 20AWG WHT/BLU 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH PHVOLT 8SMD datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 320MA 670 MOHM datasheet.pdf