Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0060732R000T0L
Y0060732R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0060732R000T0L
Brief Description
RES 732 OHM 1/4W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y0060732R000T0L.pdf
Availability of Y0060732R000T0L
QUANTITY
Y0060732R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0060732R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0060732R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)732
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0060732R000T0L
Y0060732R000T0L Details Description
Related parts for Y0060732R000T0L
CONN IDC 8POS .100 GOLD 24AWG datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT323 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE datasheet.pdf