Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062100K000D0L
Y0062100K000D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062100K000D0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 0.6W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y0062100K000D0L.pdf
Availability of Y0062100K000D0L
QUANTITY
Y0062100K000D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062100K000D0L
Internal Part NumberEIS-Y0062100K000D0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062100K000D0L
Y0062100K000D0L Details Description
Related parts for Y0062100K000D0L
FIXED IND 270UH 220MA 4.38 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 165MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5.5V 75MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC LOAD SHARE CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
RES 180 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf