Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062100K000D0L
Y0062100K000D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062100K000D0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 0.6W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y0062100K000D0L.pdf
Availability of Y0062100K000D0L
QUANTITY
Y0062100K000D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062100K000D0L
Internal Part NumberEIS-Y0062100K000D0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062100K000D0L
Y0062100K000D0L Details Description
Related parts for Y0062100K000D0L
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EDGECARD 120POS PCI32 .050 SMD datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 50K SPI 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
PC93 SHEET 320X320X1MM datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf