Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062100K000V0L
Y0062100K000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062100K000V0L
Brief Description
RES 100K OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y0062100K000V0L.pdf
Availability of Y0062100K000V0L
QUANTITY
Y0062100K000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062100K000V0L
Internal Part NumberEIS-Y0062100K000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062100K000V0L
Y0062100K000V0L Details Description
Related parts for Y0062100K000V0L
MOSFET P-CH 20V 6.6A MFET 2X2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 20 SILVER datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf