Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062120R000T0L
Y0062120R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062120R000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0062120R000T0L.pdf
Availability of Y0062120R000T0L
QUANTITY
Y0062120R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062120R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0062120R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062120R000T0L
Y0062120R000T0L Details Description
Related parts for Y0062120R000T0L
RES ARRAY 8 RES 390 OHM 1608 datasheet.pdf
CONV D/A 14BIT 130MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 41A 1.2 MOHM SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPED 33POS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC FREQ DIVIDER DC-12GHZ 8SMD datasheet.pdf
6MM TNPLTD CPPR+FR SLEEVING 100M datasheet.pdf
5V USB BOOST 500MA FROM 1.8V datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf