Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006215K0000D0L
Y006215K0000D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y006215K0000D0L
Brief Description
RES 15K OHM 0.6W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y006215K0000D0L.pdf
Availability of Y006215K0000D0L
QUANTITY
Y006215K0000D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006215K0000D0L
Internal Part NumberEIS-Y006215K0000D0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006215K0000D0L
Y006215K0000D0L Details Description
Related parts for Y006215K0000D0L
BRACKET WALL 6 SLOT datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 250VAC 450VDC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 47 OHM 10SIP datasheet.pdf
IC PCI-PCI BRIDGE ASYNC 256-PBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 575 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
3V PH.MODULE 38KHZ S.VIEW datasheet.pdf