Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006215K0000T0L
Y006215K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y006215K0000T0L
Brief Description
RES 15K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y006215K0000T0L.pdf
Availability of Y006215K0000T0L
QUANTITY
Y006215K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006215K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y006215K0000T0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006215K0000T0L
Y006215K0000T0L Details Description
Related parts for Y006215K0000T0L
BOX ALUM BLUE 2.25"L X 1.13"W datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 60 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 25A datasheet.pdf
CTV 66C 66#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
1000UF 35V 16X20MM 105C 7000H datasheet.pdf