Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00621K14290T0L
Y00621K14290T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00621K14290T0L
Brief Description
RES 1.1429K OHM 0.6W 0.01% RAD
Datasheet Download
Y00621K14290T0L.pdf
Availability of Y00621K14290T0L
QUANTITY
Y00621K14290T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00621K14290T0L
Internal Part NumberEIS-Y00621K14290T0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1429k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00621K14290T0L
Y00621K14290T0L Details Description
Related parts for Y00621K14290T0L
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
METRAL HDR STR PF 5X6 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 5.2VOUT 100W datasheet.pdf