Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00621K70000T0L
Y00621K70000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00621K70000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.7K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y00621K70000T0L.pdf
Availability of Y00621K70000T0L
QUANTITY
Y00621K70000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00621K70000T0L
Internal Part NumberEIS-Y00621K70000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.7k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00621K70000T0L
Y00621K70000T0L Details Description
Related parts for Y00621K70000T0L
RES SMD 88.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 55POS W/PIN datasheet.pdf
PAK25 CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 221 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf