Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006222R2000B0L
Y006222R2000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y006222R2000B0L
Brief Description
RES 22.2 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y006222R2000B0L.pdf
Availability of Y006222R2000B0L
QUANTITY
Y006222R2000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006222R2000B0L
Internal Part NumberEIS-Y006222R2000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006222R2000B0L
Y006222R2000B0L Details Description
Related parts for Y006222R2000B0L
HEX KEY T-HANDLE 4MM 4.9" datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS MALE PANEL #20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS GOLD SMD datasheet.pdf