Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062240R000F9L
Y0062240R000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062240R000F9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240 OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y0062240R000F9L.pdf
Availability of Y0062240R000F9L
QUANTITY
Y0062240R000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062240R000F9L
Internal Part NumberEIS-Y0062240R000F9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062240R000F9L
Y0062240R000F9L Details Description
Related parts for Y0062240R000F9L
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCH 100V 1A SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 27POS .51M datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 152MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
RES 845 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 8A datasheet.pdf