Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062244R000T0L
Y0062244R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062244R000T0L
Brief Description
RES 244 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0062244R000T0L.pdf
Availability of Y0062244R000T0L
QUANTITY
Y0062244R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062244R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0062244R000T0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)244
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062244R000T0L
Y0062244R000T0L Details Description
Related parts for Y0062244R000T0L
IDC CABLE - HSC16H/AE16G/HPK16H datasheet.pdf
RES 590 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN THRU-PNL W/LTCH 16POS FL OG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 225MA 8SOIC datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 32VDC 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf