Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006224K5000T0L
Y006224K5000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y006224K5000T0L
Brief Description
RES 24.5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y006224K5000T0L.pdf
Availability of Y006224K5000T0L
QUANTITY
Y006224K5000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006224K5000T0L
Internal Part NumberEIS-Y006224K5000T0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.5k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006224K5000T0L
Y006224K5000T0L Details Description
Related parts for Y006224K5000T0L
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
SW ROTARY 4DECK ADJ 12POS datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 5POS datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 1W DO216 datasheet.pdf
350 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 16A 350VAC 72VDC datasheet.pdf