Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006224K8000T20L
Y006224K8000T20L picture photo
Mfg. Part Number
Y006224K8000T20L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.8K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y006224K8000T20L.pdf
Availability of Y006224K8000T20L
QUANTITY
Y006224K8000T20L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006224K8000T20L
Internal Part NumberEIS-Y006224K8000T20L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.8k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006224K8000T20L
Y006224K8000T20L Details Description
Related parts for Y006224K8000T20L
IC DRIVER MOSF QUAD 1.2A 16-SOIC datasheet.pdf
IC AMP POST PECL 3.3V TTL 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 23.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 50W datasheet.pdf
LED SHWO 1W HI PWR GREEN SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 270POS GOLD SMD datasheet.pdf